Global Positioning System - czyli w skrócie GPS - znany jest praktycznie każdemu. Początkowo była to technologia stricte wojskowa, jednak dzisiaj wykorzystują ją konsumenci na całym świecie w różnego rodzaju działaniach. Dzięki GPS możemy łatwo określić swoją pozycję przy wykorzystaniu nawigacji w smartfonie, ale także kontrolować położenie swoich pojazdów (na przykład firmowej floty). Czy zastosowanie monitoringu GPS w takim celu jest dobrym pomysłem?

Czym jest monitoring z wykorzystaniem systemu GPS?

Monitoring GPS składa się z lokalizatora oraz nadajnika, które co kilka sekund wysyłają na odpowiedni serwer informacje o lokalizacji. Dzięki częstemu odświeżaniu danych można określić położenie pojazdu z dokładnością do kilku metrów. Najnowsze systemu monitoringu GPS potrafią jednak znacznie więcej. Mogą one informować między innymi o eksploatacji pojazdu - pozostałej ilości paliwa czy jego zużyciu.

Kontrola samochodu

Czy warto korzystać z monitoringu GPS?Dobrze ukryty monitoring GPS zapewni znacznie lepsze bezpieczeństwo auta oraz kierowcy. Dzięki aktualizowanym na bieżąco danym właściciel pojazdu może błyskawicznie dowiedzieć się o wszelkich podejrzanych zmianach lokalizacji - a w przypadku kradzieży łatwo odnajdzie samochód. Podstawą jest jednak dokładne zamaskowanie położenia lokalizatora, które uniemożliwi złodziejowi jego usunięcie.

Najlepsze zestawy monitoringu GPS wyposażone są w szereg przydatnych funkcji takich jak alarm, ostrzeżenie o opuszczeniu przez pojazd wyznaczonej strefy, mikrofon zamontowany w kabinie kierowcy czy nawet funkcję zdalnego unieruchomienia (dzięki podłączeniu do immobilisera).

Sposób na nieodpowiedzialnego pracownika

Wielu kierowców pojazdów służbowych, którzy mają nieco grzechów na koncie nie będzie zadowolonych z tego typu rozwiązania. Okazuje się bowiem, że 76% zawodowych kierowców ma tendencję do przekraczania prędkości w terenie zabudowanym! Oczywiście jest to sytuacja niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu - w tym pieszych i zwierząt. Ponadto zwiększone ryzyko kolizji to większa szansa na koszty związane z naprawą auta służbowego. Monitoring GPS kontroluje prędkość pojazdu i jego lokalizację, dzięki czemu pracownik "pozwalający sobie" na zbyt wiele szybko zostanie przyłapany przez szefa, a ryzyko zrobienia komuś krzywdy zmaleje.

Warto pamiętać, że najnowsze zaawansowane systemu monitoringu GPS to nie tylko śledzenie lokalizacji. Umożliwiają one dostęp do wielu danych (w tym informacji z komputera pokładowego pojazdu), zabezpieczenie auta (przy pomocy alarmu, a czasem nawet jego unieruchomienia) oraz kontrolowanie całej floty z każdego miejsca na Ziemi przy pomocy komputera, albo smartfona z dostępem do sieci.