Wiele osób nie ma pojęcia o tym, jakie noże stosuje w swojej kuchni. Nóż służyć ma przede wszystkim do krojenia; co więcej, osoby, które nie mają styczności z profesjonalną kuchnią często używają jednego noża do różnych czynności, np. obierania, szatkowania czy krojenia w kostkę. Czy do codziennego użytku lepsze będą popularne noże europejskie, czy może niezwykłe noże japońskie?

Popularność noży europejskich jest oczywista: są one tańsze, łatwiej dostępne oraz wytwarzane zazwyczaj na miejscu, bo w Europie, ze stali o różnym składzie stopu. Są odporne na kontakt z wodą, bo nierdzewne, a także idealne do obrabiania mięsa z kością. Czym więc mogą przewyższyć je noże japońskie, po które sięgają osoby wprawione w kuchennych bojach? Sprawdźmy!

Arcydzieło ostrości

Noże japońskiePodstawową zaletą noży japońskich jest ich ostrość – o wiele większa aniżeli w przypadku noży europejskich. Wynika to przede wszystkim z twardości stali, która wykorzystywana jest do ich wytwarzania. Aby jednak zachować ostrość na długo, trzeba o nóż odpowiednio dbać. Niezbędne jest ostrzenie go za pomocą kamieni naturalnych, ceramicznych albo syntetycznych, zawsze moczonych w wodzie. Każda z wyspecjalizowanych ostrzałek ma swój stopień twardości i faktury, co wpływa na ostrość noża, ale również jest podstawą do dobrania narzędzia do danego ostrza. Wprawieni mistrzowie, którzy opierają swoje działania o noże japońskie, są w stanie nie tylko utrzymać je w ostrości pierwotnej, ale również uczynić o wiele ostrzejszymi, co w przypadku noży europejskich jest nie do pomyślenia.

Jakieś wady?

To może nieco zasmucić fanów tradycyjnych rozwiązań, bo klasycznych nóż japoński jest przede wszystkim wykonany ze stali podatnej na rdzewienie. Wynika to zwyczajnie z wieloletnie tradycji wytwarzania tego rodzaju noży, która jest inna dla rożnych mistrzów, ale i rozmaitych kuźni. Na nóż japoński często trzeba czekać dość długo, jeśli chcemy, aby pochodził od danego wytwórcy; proces obróbki stali w tym przypadku sięga nawet do kilku tygodni! Przekłada się to oczywiście na wyższe ceny, bo za zwykłe noże tego rodzaju trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Przy dobrze wytworzonym nożu jednak proces ostrzenia należy powtarzać nie co tydzień, a co… nawet kilka miesięcy!

Noże w stylu japońskim doskonale sprawdzą się dla szefa kuchni, który będzie ich używał codziennie – ale też właściwie o nie dbał. Nie mogą być przechowywane w szufladach, a jedynie na osobnych stanowiskach magnetycznych, aby nie wyszczerbić się. Nie nadają się też do kontaktu z twardymi powierzchniami, bo szybko się zniszczą. Jeśli powyższy tekst przekonał Cię do zakupu noża japońskiego, to polecamy zrobić to w tym miejscu: https://www.frankherbert.pl/pol_m_Kuchnia_Noze-kuchenne_Noze-japonskie-2572.html.