Chcąc zbierać obfite plony niejednokrotnie trzeba odpowiednio opiekować się uprawianymi roślinami, a także dozować im w odpowiednich ilościach te substancje odżywcze, których potrzebują do wzrostu, kwitnienia i owocowania. Nie wszystkie niezbędne substancje roślina będzie w stanie po prostu sama sobie pobrać z gleby - wówczas najlepszym pomysłem jest zastosowanie różnego rodzaju nawozów i stymulatorów, które przede wszystkim są wykorzystywane w okresie wegetacyjnym, a więc od wiosny do jesieni. Na szczególną uwagę zasługują nawozy Hesi.

Jakie nawozy będą odpowiednie?

PoleNie mając na myśli jakiejś konkretnej choroby czy też jakiegoś niedoboru u danego gatunku roślin, bez problemu można je zasilać nawozem wieloskładnikowym o działaniu kompleksowym. W przypadku takich nawozów zawierają one wiele substancji, których roślina potrzebuje w okresie wegetacyjnym, a jest to azot, fosfor, potas, żelazo, magnes oraz wapń.

Dodatkowo taki nawóz może posiadać w swoim składzie witaminy i aminokwasy. Niektóre nawozy, tak jak chociażby nawozy Hesi mają także w swoim składzie regulator poziomu PH. Jest to bardzo ważne, gdyż regularne podlewanie roślin z czasem sprawia, że podłoże staje się bardziej zasadowe, a nie każdej roślinie będzie to odpowiadało. Bardzo ważne jednak jest, aby przestrzegać zaleceń, co do dawkowania nawozu. Bardzo często może się wydawać, że więcej znaczy lepiej, a tymczasem łatwo jest roślinę przenawozić i tym samym jej zaszkodzić.

Warto też stosować nawozy, które posiadają dedykowane przeznaczenie do danego gatunku rośliny. Inne nawozy będą odpowiednie do warzyw, inne do roślin domowych, a jeszcze inne do cytrusów. Na przykład, w przypadku tych ostatnich szalenie ważne jest, aby w momencie owocowania cytrusów zakwaszać ich glebę oraz suplementować roślinom odpowiednie dawki żelaza, które są im niezbędne, a także sprawiają, że liście nie żółkną i zachowują swoją piękną zieleń. Dedykowane nawozy znajdziemy na półkach sklepowych do uprawy ziół, sukulentów i kaktusów, rododendronów, storczyków, palm, a nawet paproci. Czasem skład takich nawozów może się znacznie między sobą różnić, a czasem są to tylko subtelne różnice.

Stymulatory wzrostu

Osobna kategorią są też preparaty, które pozwalają roślinie na szybszy wzrost. Najczęściej rekomenduje się ich stosowanie w momencie, kiedy wzrost roślin jest z jakiegoś powodu zahamowany, przeszła ona w ostatnim czasie jakąś chorobę lub stres związany ze zmianą miejsca lub też kiedy chcemy osiągnąć wyższe plonowanie. Stymulator wzrostu może przyjąć formę oprysku, ale może to być także stymulator wzrostu korzeni. Nadaje się zarówno do młodych roślin i rozsad jak i do roślin macierzystych, a nawet do roślin doniczkowych. Mieszanka witamin i mikroelementów, jakie są zawarte w stymulatorze wzrostu przede wszystkim są ukierunkowane na szybszy rozwój rośliny. Poprawiają one ich kondycję, ale aby uzyskać najlepszy możliwy efekt, powinny być stosowane wtedy, kiedy roślina sama z siebie zaczyna rosnąć, a więc na przykład na początku okresu wegetacyjnego.