Ekogroszek to jedno z nowszych rozwiązań w kwestii ogrzewania budynków. Jako paliwo stosunkowo wydajne, szybko zdobyło ogromną rzeszę zwolenników. Chociaż sama cena ekogroszku nie odbiega w znacznym stopniu od ceny węgla, to materiał ten posiada cały szereg zalet, które zachęcają do jego wyboru. Głównymi atutami są ekonomiczność oraz ekologiczność. Oczywiście, ekogroszek, tak jak węgiel, ulega spalaniu. Nie da się zatem całkowicie wyeliminować emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jednak w przypadku ekogroszku wydzielanie szkodliwych substancji jest znacznie niższe. Paliwo to stanowi zatem pewnego rodzaju kompromis pomiędzy zwyczajnym węglem, a bardzo drogimi rozwiązaniami niekonwencjonalnymi. W zależności od jakości wybranego ekogroszku, możemy uzyskać wydajność nawet o 40% większą w porównaniu do ogrzewania węglem.

Jesteśmy na starcie, czyli wybieramy piec

Zmiana rodzaju opału na ekogroszek wymaga pewnej wstępnej inwestycji. Do spalania tego rodzaju materiału wymagany jest piec retortowy. Jest to jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pieców, a zakup należy dostosować przede wszystkim do metrażu ogrzewanego budynku. Na zwrot inwestycji możemy liczyć po kilku latach, ale zależy to ściśle od rodzaju pieca i ogrzewanej powierzchni.

Piec retortowy wymaga oczywiście regularnego sprawdzania i konserwacji. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych napraw wynikających z poważniejszych usterek. Samo użytkowanie jest jednak bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga prawie żadnego nakładu pracy. Piec uzupełniamy ekogroszkiem 1-2 razy w tygodniu i tyle samo razy usuwamy opał. Całe zadanie, jak dobór odpowiednich porcji opału i samo spalanie, wykonuje za nas urządzenie.

Ekogroszek - od czego zacząć?Następny krok - wybór, zakup i ceny ekogroszku

Ekogroszek to paliwo stałe wytwarzane z wysokoenergetycznego węgla kamiennego lub brunatnego. Substratem do jego produkcji powinien być materiał jak najmniej zanieczyszczony. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnej wydajności spalania, uniknięcia uszkodzeń pieca retorowego oraz redukcję emitowanych zanieczyszczeń. Oczywiście cena ekogroszku jest zmienna, w zależności od sezonu, jednak oscyluje zazwyczaj w okolicach 800 zł za tonę.

Ekogroszek jest materiałem wydajnym, ponieważ kotły retorowe są do 40% tańsze w eksploatacji niż piece opalane tradycyjnym kruszcem. Należy jednak dokładnie sprawdzać wybierany opał, gdyż na rynku nie brakuje materiałów gorszej jakości. Chociaż znacznie niższa cena ekogroszku nieco gorszej jakości może zachęcać, to jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że tracimy wtedy nie tylko ekonomiczność tego paliwa w stosunku do węgla, ale również narażamy piec retotorowy na zniszczenie. Dobry ekogroszek może natomiast zmniejszyć emisję CO2 o 25%, CO o 97% oraz pyłów o 92%.